Krakow - nadpis

Fotografie
Autor textu: Petr Vaněk
     Existuje spousta důvodů, které mluví pro návštěvu polského královského města Krakova a jeho okolí. V tomto městě, kde žije přes 700 000 lidí, můžete navštívit hrad Wawel z 10. století, nádherné živé náměstí s jeho dominantou - Sukenicí nebo nepřeberné množství kostelů. Jen v historickém centru je jich několik desítek. Kraków byl během druhé světové války sídlem nacistické správy obsazeného Polska, čemuž paradoxně vděčí za zachování svých památek. Díky tomu jej nepostihl osud mnoha polských měst s Varšavou v čele a dnes jej najdeme na prvním městě v turistických průvodcích zemí našich severních sousedů. Hrad Wawel
Hrad Wawel
Sukenice
Sukenice

     Stejně jako naše hlavní město patřil i Kraków v roce 2000 mezi devítku Evropských měst kultury. Na jeho návštěvu doporučuji několik dní, za optimální pokládám čtyři.
     V blízkém okolí Krakova se nachází přinejmenším tři místa, která by si jeho návštěvník neměl nechat ujít. Prvním místem s tragickou světovou proslulostí je nacistický koncentrační tábor Auschwitz-Birkenau. K jeho návštěvě lze těžko cokoli dodat. Dalšími místy, která byste měli určitě navštívit, jsou unikátní solné doly na jižním okraji Krakova, v městečku Wieliczka. A neopomeňte ani nejmenší polský národní park Ojców, který leží asi 25 km severozápadně od Krakova. Auschwitz-Birkenau
Auschwitz-Birkenau
Židovský hřbitov
Židovský hřbitov
     Ale co na vás v samotném Krakově asi zapůsobí více než několik synagog a rozsáhlý břečťanem zarostlý hřbitov tamního židovského města Kazimierz a široký pás parků vinoucích se kolem celého centra, bude jeho fantastická atmosféra, která se objevuje se západem slunce. Centrum plné lidí všech národností a všeho věku. Ulice živé do pozdní noci. Jezdci na kolečkových bruslích. Umělci tvořící i za umělého osvětlení. Toto vše vytváří nenapodobitelnou atmosféru, nesrovnatelnou s jakýmkoli českým městem.

     Ale pozor, nikdy se nevyhýbejte projíždějícím cyklistům. Řítí se ulicemi sice jako závodníci, situaci ovšem mají plně pod kontrolou. Tedy pokud jim některý turista neskočí na poslední chvíli do připravené kličky.


     Doprava přímým vlakem z Prahy po deváté hodině večerní, zpět stejně z Kraków-Glówny o třičtvrtě na jedenáct v noci. Rychlík z Prahy jede na Varšavu a Krakov společně, rozděluje se až na hranicích v Petrovicích u Karviné. Pozor, na Krakov jede jen jeden vagón pro sedící cestující. Jízdenka Wasteels vás bude stát okolo 600 Kč. Hrad Wawel
Hrad Wawel

Mariánský chrám
Mariánský chrám
Polský zlotý stojí v současné době (rok 2000) u nás cca 9 Kč, v Polsku vás vyjde na více, samozřejmě tam můžete vyměnit jakoukoli západní měnu.

Zásobení obchodů je na stejné úrovni jako u nás, několik obchodů v Krakově má 24-hodinovou otevírací dobu, všeobecně platí, že zavírají později než u nás. Ceny potravin jsou na přibližně stejné úrovni jako u nás.


Doporučené (a vyzkoušené) ubytování: Hostel z celosvětové sítě YHI, konkrétně největší v Krakově.
Kontaktní adresa:
Schronisko mlodziezove Oleandy
ul. Oleandry 4
Kraków
fax: +48 12 6338920
web: http://www.smkrakow.pl/eng/

Nachází se asi 10 minut chůze z hlavního náměstí - Rynek glówny. Doporučuji rezervaci předem, plno bývá nejen v sezóně.


     Polština je češtině samozřejmě velice blízká, s komunikací nebudou problémy. Když se některý nápis jeví jako nesrozumitelný, stačí si jej obvykle jen pro sebe přečíst nahlas. U cizích jazyků platí v zásadě to, co u nás, tedy, se staršími lidmi se domluvíte trochu německy, mladí většinou ovládají angličtinu. Radnice v Krakowě
Radnice
  Základní fráze:
Dzień dobry
Do widzenia
Prosze pana/pani
Dziekuje
Nie ma za co
Dziekuje bardzo
Przepraszam
Chcialbym...
Tak
Nie
Gdzie jest...
Ile to kosztuje?
Czy mówi pan/-i po polsku/anglicku/niemiecku?
Prosze mówić wolniej.
Nie rozumiem.
Dobrý den
Na shledanou
Pane, paní
Děkuji
Není zač
Děkuji mnohokrát
Promiňte, s dovolením
Chtěl bych...
Ano
Ne
Kde je...?
Kolik to stojí?
Mluvíte polsky/anglicky/německy?
Mluvte pomaleji, prosím.
Nerozumím.


Doprava mimo Krakov:
Wieliczka mikrobusy z autobusového nádraží za 2 zl. (v roce 2000)
Ojcówsky park narodovy ze stejného místa za necelé 4 zl. (v roce 2000)
Osvětim vlakem či busem okolo 7 zl. (v roce 2000)
Nouzové telefony:
Ambulance 999
Policie        997
Hasiči         998

Rynek Glówny
Rynek Glówny
Turistické informační centrum najdete v ulici Dluga 9 na severním okraji historického centra, řekněte si o měsíčník Welcome to Cracow (zdarma), kulturní informační centrum, kde vás klidně obdarují plánem města, najdete hned u náměstí Rynek Glówny v ulici Sw. Jana 2.

Další informace:
Oficiální stránka Krakowa
Krakow 2000
Předpověď počasí - Krakow
www.krakow.pl/
www.krakow2000.pl
weather.yahoo.com/forecast/Krakow_PL_c.html

S konkrétními dotazy se obraťte na autora této stránky theorange(at)gmail.com.Občanské sdružení Český západ - Obchůdek
Hlavní stránka